IŞIKLARI KAPAT

Gaziantep Olay Tv

Kanal Türü: Yerel
Tweet this! Tweet this! Tweet this!

GAZİANTEP OLAY TV

Gaziantep’te yayın yapan yerel bir TV kanalıdır. 30 Kasım 1992 yılında yayın hayatına başlamış ve Gaziantep Olay Medya Şirketler Grubuna Bağlı bir televizyon kanalıdır. Genel merkezi yayın alanı olan Gaziantep’tir. Kardeş kanalı Olay Fm Radyo’dur. İzlenebilirlik uydu yayını Türksat 3A 12525 V 30000 5/6, D-Smart 269. Kanalda yayınlanmaktadır. Kablo yayını; Kablo TV 132. Kanal (Sadece Gaziantep)’ da izlenmektedir. Kanal program akışında yöresel tanıtımlara da yer vermektedir. Yayınladığı belgesellerde yörenin tarihi mekânlarının görüntülerinin yanında, yöresel tatlar, giysiler, folklor oyunları, gelenek ve göreneklere de yer vermektedir. Kanal yöresel müzikleri de unutmayarak izleyicisine yöresel lezzette müzik ziyafeti de çekmektedir. Yörenin Halay bölgesi içerisinde olması müziklerinin de hareketli parçalardan oluşmasını sağlamaktadır. Halay, oynayanların yarım halka biçiminde düzenlenerek el ele tutuşarak coşkulu ve disiplinli oynanan bir oyun türüdür. Kadın ve erkeklerin birilikte oynadığı müziklerdir. Oyunlara saz olarak Davul ve orta Kaba Zurna eşlik ettiğinden müzikler daha gürdür. Yörenin Leylim Halayları meşhurdur ve bu Halay çeşidine kaval, düdük, tefte eşlik etmektedir. Kliplerde oynayan kişilerin yöresel kıyafetleri ve bu halay oyunları büyük ilgi görmektedir. Türkülerinde yer bulduğu kanalın müzik köşesinde çeşitli yörelerin müziklerine de yer verilmektedir.

Gaziantep Olay TV yayınladığı yemek programlarında da yöresel yemeklere yer vererek onların tanıtımını da yapmaktadır. Yöresel yemeklerin bazıları ise; Yoğurtlu Patates, Patlıcan Doğrama (Balcan Doğraması), Ali Nazik, Muhammara, Bulgurlu Kabak Dolması, Antep usulü içli köfte, Antep dolması, Çeşitli kebaplar bunlardan en bilinenleridir.

Kanal sağlık programlarında ise canlı bağlantılarla sorulan soruların uzman kişiler tarafından cevap verilmesiyle bilgilendirmeye de imkân tanımaktadır. Kanal başarılı ekibiyle sevilerek izlenen kanallar arasına girmeyi hedeflemektedir.